Právě je pon zář 15, 2014 5:00 am

SRMA : autoimunitní meningitida

Má Váš buldoček zdravotní problemy? Nebo měl a už je zdravý? Napište Vaše zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři

Pravidla fóra Na celém fóru je zakázané vkládat inzerci na nabídku prodeje psů a štěňat, nebo na krytí. Tyto příspěvky budou odstraněné a uživatel zablokován. Přečtěte si pravidla tohoto fóra zde
  • Autor
  • Zpráva

Olga

Moderátor

SRMA : autoimunitní meningitida

Příspěveksob úno 16, 2013 12:45 am

pokud jste mysleli, že tady už byla ve fóru každá nemoc, tak ne. Tuto diagnózu mi po odběru mozkomíšního moku potvrdil pan doktor Duchek z Vetcentra. Jela jsem tam s Amálkou, protože se mi už od prosince zdála nějaká divná, Nina mi to o Silvestru taky říkala, ale nějak jsem měla pocit, že to je jenom takový subjektivní dojem. V lednu se ale její stav natolik zhoršil, že jsem ji objednala na neurologii do Vetcentra.
Příznaky:
špatná koordinace pohybu
jazýček pořád trochu vystrčený z tlamičky (dříve nikdy)
levé očko přivřené
poslední týdny špatný pohyb jazýčkem při jídle - vypadávání žrádla z tlamičky,
ale to se snad nedá ani popsat - Natálka mi říkala u toho natáčení Chcete mne: "Olinka nehnevaj sa, ale vyzerá ako malý autista...." To fakt bylo řečeno trefně, protože Amálka stojí, kouká do blba a zdá se, že nevnímá.
Dnes po narkóze dostala koňskou dávku kortikoidů a jak říkal pan doktor Duchek:" vy to ani nepoznáte, že je po narkóze, protože ona je taková pořád".
Takže Mariko, pokud si to přečteš: jsme doživotně na kortikoidech na 90% taky.
Dělali jí rozbor krve,testy na boreliózu, encefalitidu, nákazu přes jiné psy (přenos blechami, roztoči atd.), všechno vyloučeno. V mozkomíšním moku hodnota leukocytů 17. Normální hodnota: od 0,5 do 8.
Prý to je možné dát do souvislosti se sníženou imunitou a alergií .
Je to děs, ale děkuji Bohu za to, že to nevypadá na nádor. Tak nám držte palce, ať se to zlepší.
Olga a Amálka

JarkaVil

Stálý člen

Re: autoimunitní meningitida

Příspěveksob úno 16, 2013 2:35 am

Olgo,
držím Amálce palce a tobě přeji aby jsi nebyla smutná.V tuto chvíli je to asi deprimující ale snad se to brzy zlepší i když bude Amálka na kortikoidech.Asi to pro ni bude takhle lehčí a bude to pro ni přece jenom menší zlo.Tyhle nemoci mají i lidi.Taky to máme v rodině-autoimunitní onemocnění svalů.Vypadalo to beznadějně a po odhalení diagnozy a nasazení léků je všechno v naprostém pořádku a to ze dne na den.Tak doufám,že vám léčba zabere a Amálka bude zase fit.Moc vám to přeju.

Olga

Moderátor

Příspěveksob úno 16, 2013 10:17 am

Jarko,
dějuji moc... já jsem taková srágorka, že radím radím, ale když dojde na lámání chleba u nás, tak sedím s bolením žaludku doma a ani neceknu. Teď když už vím, že to není nádor z 90%, se o tom dokážu bavit. Ani Nině jsem to ještě nenapsala.Včera ráno jsem vezla odběry do Plzně do Vetlabu a večer v šest byl výsledek a Amálku mi dali domů. Má 4.druhy prášků, včetně toho nešťastného Prednisonu. O takové nemoci slyším prvně...a doufám, že moje malá víla bude zase v rámci možností v pořádku.
Olga a Amálka

evisek68

Moderátor

Příspěveksob úno 16, 2013 10:29 am

Olgo, sdílená bolest, poloviční bolest.
Je to sice špatná diagnoza, ale mohlo by být hůře. Hlavně že se ví, co Amálce je.
Prednison moji šarpejové také brali a současná fenka bere, ale i když je brali dlouhodobě, tak jsme s nimi měli dobré zkušenosti a ty vedlejší účinky se moc neprojevovaly.
Tak se držte a ať je už jen lépe.
Zmuchlaní a slintací jsou nej.

Babetta

Stálý člen

Příspěveksob úno 16, 2013 4:05 pm

Olgo, moc mě mrzí onemocnění Amálky. Není lehké dívat se na nemocného člena rodiny. Jsem na tom jako vy, moc emocí...Mohu jen popřát, aby jste to obě dvě zvládali. Věřím, že bude zase lépe, že se s tou nemocí bude dát žít.
Potíž je v tom, že psi se vždy chovají jako psi, avšak lidé se vždy nechovají jako lidé.

Besinka

Stálý člen

Příspěveksob úno 16, 2013 6:30 pm

Olgo, to jsem moc ráda , že nejde o nádor.S autoimunitní nemocí se dá žít , bude užívat léky .Vy to spolu zvládnete! :)
Někdy jsou obavy z Prednisonu , ale já bych se toho až tolik nebála , přesně jak psala Evísek .

Natalia

Stálý člen

Příspěveksob úno 16, 2013 7:37 pm

To ma mmrzí :-( dúfam že malá víla sa bude cítiť lepšie po tých práškoch
Lubim ho aj ked je tvrdohlavý ako mulica :-)

Evele1

Návštěvník

Příspěveksob úno 16, 2013 8:40 pm

Oli, to je mi strašně líto,jako by toho Amálka měla málo viď.
Moc vám oběma držím palce, s léky to snad bude pod kontrolou a půjde to. Je mi z toho úplně do breku,když se našim dětem něco takhle nespravedlivě děje. Oni nám dávají ze sebe všechno a tohle je vděk.
Je mi to opravdu moc líto,kdybych mohla cokoliv udělat, pomoct, stačí říct.
Drž se.

Olga

Moderátor

Příspěvekned úno 24, 2013 8:16 pm

My jsme byly ve čtvrtek na kontrole s Amálkou, přidali nám nové léky a do dvou týdnů by se uvidělo, jestli se stav zlepší, nebo ne. Pokud ne, přijde řada na magnetickou rezonanci.
Naše léky:
Cavington 1/2 ráno, 1/2 večer
Ranisan 1 ráno
Prednison 1 ráno
Equoral (cyclosporinum) 1 ráno
Thiamin 1ráno
a aby toho nebylo málo, dnes jsme vyfásli na pohotovosti antibiotika
Dalacin 1 ráno, 1 večer.
Ráno jsem vstala a Amálka byla celá od krve.
Poté co jsem se sebrala z toho šoku, koukala jsem odkud to jde.
Krvácela z tlamičky , levého koutku.
Takže jsem jí to vyčistila,ale krvácení nepřestávalo, takže jsme se ve dvanáct vydali na pohotovost.
Pan doktor jí koukal do tlamičky a zjistil, že krvácí od zadní stoličky, ale co tam je za problém by zjistil pouze
kdyby ji přispal a zrentgenoval to.
Takže nám dal antibiotika pro případ, že by se do rány dostala nějaká ta bakterie.
Teď už krvácení přestalo, ale jsem z toho tak zmožena, že se jen povaluji u ní, přikrývám jí, podkládám hlavičku polštářkem a podobné hovadiny.
Olga a Amálka

Babetta

Stálý člen

Příspěvekned úno 24, 2013 9:08 pm

Olgo, vůbec se nedivím, že se točíte jen kolem ní. Byla bych z toho taky vyjančená. To je tak, když se nám ti naši miláčci dostali moc pod kůži, jsou fakt jak naše děti. O to je to horší. Moc vám přeji, aby se vše obrátilo k lepšímu a vy jste měli už obě klid.
Potíž je v tom, že psi se vždy chovají jako psi, avšak lidé se vždy nechovají jako lidé.

Olga

Moderátor

Příspěvekpon úno 25, 2013 12:25 pm

kopíruji z FB:

Markéto a Olgo,můj Bobísek je taky nevyléčitelně nemocný.Začalo to v říjnu 2011,začal se točit do jedné strany,ztrácel stabilitu,byl apatický,ochrnuly mu obličejové svaly takže se nemohl sám napapat,špatně dýchal a ztrácel orientaci.Jeli jsme do Brna do Jaggy,kde mu udělali MRI,odebrali mozkomíšní mok a Dr.Tomek mi sdělil strašnou diagnozu-autoimunitní meningoencefalitis.:-(((

Markéto,po zjištění té diagnozy si tam Bobíska týden nechali,dostával nitrožilně kortikoidy,hodně se mu všechny problémy srovnaly,dostali jsme kortikoidy ve formě prášků domů,vždy po 4 týdnech jsem zavolala doktorovi a dávky jsme snižovali až do úplného vynechání.Dr.Tomek mi řekl,že prognoza je velmi otevřená,že pejsek bude mít radost ze života,ale že ta nemoc se vrací a že mi nezaručuje,že bude žít dlouho jako zdravý buldoček.Nám se nemoc vrátila 4 měsíce po vynechání kortikoidů,projevila se ale úplně jinak,ochrnuly mu zadní nožičky a měl celkově oslabenou druhou stranu než poprvé.Zase byl týden na Jaggy,nitrožilně kortikoidy a zase se srovnal i to ochrnutí.Bobísek má radost ze života,ale je jinej než zdravej pejsek,strašně na mě visí,na procházce je mi přilepenej na noze a pořád se na mě dívá-nevím proč.Myslím,že podstatně hůž než Bobískovi se s tím žije mě,jsem z toho nešťastná,už to není taková radost,neustále ho sleduju jestli zase nemění chování nebo jestli se něco neděje a mám hrůzu vynechat kortikoidy,že se mu to vrátí....
Olga a Amálka

Olga

Moderátor

SRMA: autoimunitní meningitida

Příspěvekúte úno 26, 2013 11:35 pm

z webu:
Autoimunitní choroby patří spolu s alergickými chorobami a imunodeficiencemi do skupiny imunitně zprostředkovaných onemocnění
Autoimunitní choroby se často u psa projeví až ve středním věku. Do prvních příznaků choroby je většinou postižený jedinec naprosto zdráv, proto nelze jeho genetické založení určit pouhým klinickým vyšetřením. A tak se může stát, že je jedinec použit v chovu dříve, než se jeho postižení odhalí. Navíc se na rozvinutí onemocnění podílí více faktorů, které podmiňují vznik autoimunitních chorob, uvádí se například: dědičnost, pohlaví (u fen je vyšší výskyt poruch imunity než u psů), přítomnost jiné imunitní poruchy, infekčního nebo nádorového onemocnění, stres a užívání některých léků.

Chronické autoimunitní choroby patří mezi dědičně predisponovaná onemocnění. Aby pes onemocněl, musí mít pro tato onemocnění vlohu. Aby se ale choroba projevila, musí na psa působit nějaký podnět z vnějšího prostředí (stres, jiné onemocnění, zranění, vyčerpání, intoxikace, ...). Je možné, že se u psa s dědičnou vlohou onemocnění nikdy nerozvine.
Postižena mohou být všechna plemena, převládají plemena velká, jako je bernský salašnický pes, boxer, irský setr, zlatý retriever, německý ovčák. Z men¬ších plemen figuroval beagle ("beagle pain neck syndrom"). Onemocní především mladí psi ve věku od 8 do 18 měsíců (onemocnění je však popsáno u psů od 4 měsíců do 7 let). Podle klinických nálezů lze oddělit 2 formy tohoto onemocnění.
Klasická forma je charakterizována strnulým držením krku a hlavy, výraznou bolestivostí a febrílií. Výraznější neurologické deficity chybí, občas můžeme po¬zorovat zpomalenou korekturu končetin. Mozkomíšní mok vykazuje zvýšení proteinu o různé intenzitě a výraznou pleocytózu až s několika tisíci buněk, kde převažují neutrofilní granulocyty.

Atypická forma má protahovanější průběh s přidruženou výraznější neu¬rologickou symptomatologií. Projevuje se abnormalitami chůze (tetraparéza, ataxie.), deficity postojových reakcí a deficity hlavových nervů. Při vyšetření mozkomíšního moku bývá nález méně dramatický, pleocytóza je mírného až středního stupně, většinou smíšená. V periferní krvi pozorujeme leukocytózu s posunem doleva a zrychlenou sedimentaci. V případě podezření na paren¬chymální poškození (tetraparéza, generalizovaná ataxie, deficity postojových reakci a hlavových nervů) indikujeme MRI vyšetření. Tak lze určit distribuci zánětlivých změn.

Terapie spočívá v dlouhodobé imunosupresi organismu. Počáteční vysoké dávky kortikoidů se postupně během čtyřech a šesti měsíců snižují. Měsíčně je třeba provádět kontroly eventuálně s odběrem likvoru a v souladu s klinickým vývojem pak medikaci snižovat. Prognóza je opatrná, především v případě, kdy klinické příznaky nasvědčují postižení nervového parenchymu. Velice časté mo¬hou být recidivy klinických příznaků v období snižování kortikoidů anebo po jejich vysazení.

HOMEOPATIE A SRMAu onemocnění SRMA je nutná z pohledu čínské medicíny dvojí strategie léčby, která se liší. Jednak během ataku a jednak v klidovém období, čímž se prodlouží pauza mezi ataky a následující atak by měl přijít s menší silou. Je to léčba "kořene a větví" onemocnění. Velmi povzbudivé je, že pacient dobře reaguje na homeopatickou léčbu. Mám obecně velmi dobrou zkušenost při současné léčbě homeopatiky a čínskou medicínou.
S pozdravem MVDr. Jaroslava Bláhová
Olga a Amálka

Babetta

Stálý člen

Re: SRMA : autoimunitní meningitida

Příspěvekstř úno 27, 2013 11:04 am

Olgo, zajímala by mě ta homeopatická léčba. Určitě se o to taky zajímáte.

Olga

Moderátor

Příspěvekstř úno 27, 2013 3:31 pm

jsem rozhodnuta, že začnu s homeopatií hned, jak se Amálčina diagnóza trochu vyprofiluje. Zatím je ještě brzy. Mám přes Zuzku (Bramboorek) domluvenou nějakou paní, která by mi Amálku vzala na Homeo, ze Šestajovic. (Kousek za Prahou).
To,že se u toho podávají léky typu Prednison snižuje účinek léčby, ale neeliminuje ho úplně.
Olga a Amálka

Babetta

Stálý člen

Příspěvekstř úno 27, 2013 9:45 pm

Určitě do toho jděte. Nemám ráda léky, nevěřím jim. Jsou to jedy do těla. Jenže někdy je to prostě nezbytnost. Nejraději bych je taky nebrala. :evil:

Olga

Moderátor

Příspěvekpon bře 11, 2013 4:34 pm

stav Amálky po třech týdnech léčení Prednisonem a cytostatiky je maloučko lepší, ale žádná sláva to není. Tahle nemoc se prý může zlepšit skokem rychle, takže asi nemáme to štěstí. Už alespoň polyká jakž takž a nepadá jí všechno z tlamičky. Ale včera když jsem viděla jak pomalu "bivakuje" u misky z vodou, jsem jí zkusila dát opět napít velikou injekční stříkačkou. Nevím proč se jí pořád tak zle pije. :cry:
Vypila plný hrnek vody po stříkačkách.... a večer další. Takže už vím, jaký program budeme mít po večerech. Teče jí to z tlamky, takže musí mít pod krkem bryndák.... ale když vidím, jak jí to dělá dobře..... zvažuji koupit kojeneckou láhvičku. :lol:
Olga a Amálka

Ki+M a Hercules

Stálý člen

Příspěvekúte bře 12, 2013 10:51 am

Olinka,ona teraz bude asi vela pit,lebo tie kortikoidy to robia, nam az teraz po znizeni davky prestalo to nadmerne pitie, inak by luchal vodu non-stop,museli sme mat kvoli tomu jeho opuchu vnutri v hlatne misku tak,ze sme mu ju davali postupne,aby sa nezadrhol..
To fakt jej nejde dobre pit?no to potom asi najlepsie kojenecku flasku,to si moze tahat ako potrebuje,no budes mat take buldocie babatko doslova.
Ja dufam,ze ta rezonancia povie viac, neviem ci pojdu robit aj EEG,aby sa asi videlo ci a kde su zmeny na mozgu. Je to uplne strasne o tom pisat, presne viem,ako sa citis...ved my sme prezivali nieco podobneho.
Ako Herculesko rehabilituje,ale pri nejakom rozbehnuti sa sa este nozicky zamotaju a capne na zem. On nevie,ze to este uplne nejde,ale Pan Boh zaplat aj za toto, keby to aj tak ostane stale lepsie nez to,c bolo.
Nam odvcera znizili davku fenobarbitalu, o jednu tabletu denne menej, cloveka to normalne tesi :)
Dufam,ze tie lieky nejako zaberu a Amalka sa zrazu polepsi...musime verit..to je to jedine,co ma drzalo pri Herculovi zivu,ze som verila,ze to bude lepsie... :wink:
Ki+ M + Hercules+ Asta= Velká láska!

Olga

Moderátor

Příspěvekpát dub 19, 2013 12:09 pm

18.4.2013 jsme byly s Amálkou na další kontrole ve Vetcentru. Po snížení dávky prednisonu (původná velká nárazová byla 20 jednotek) na 2,5 jednotky + Equiral 1x denně se Amálčin stav mírně zhoršil. Pan doktor říkal, že je to špatné, protože pokud se stav horší přes podávání léků, tak to evidentně nefunguje. Jsme opět na začátku. Pro změnu jdeme zkusit akupunkturu na doporučení pana doktora. Nemám moc možností, protože zvyšovat dávky Prednisonu na vražedné hranice nejde. Takže zatím to udělám takhle, a za dva tři měsíce uvidíme. Podle toho co říká pan doktor, tak MR nebo CT pokud něco odhalí, tak to bude stejně neléčitelná věc. (nádor, genetická změna)

Zatím si ještě nepřipouštím, že by to nedopadlo.... prostě tomu odmítám věřit. Ale strach někde v mé hlavě je děsný.
Olga a Amálka

JarkaVil

Stálý člen

Příspěvekpát dub 19, 2013 2:56 pm

Olgo, to je mi líto,že jí léky nezabraly.Tyhle poruchy imunity jsou tak nevyzpytatelné,že nezbývá než věřit,že něco zabere.Držím vám objema palce ,Amálce aby se našla léčba a tobě aby jsi to zvládla.Není to jednoduché ale pokud je naděje,musíte s tím obě bojovat...Kdo tohle nezažil,neví co to obnáší.Ještě,že má Amálka tebe.

Ki+M a Hercules

Stálý člen

Příspěvekpát dub 19, 2013 8:15 pm

Olinka, to mi je velmi luto,ze sa Amalke stav nelepsi napriek liekom.
A nebude lepsie spravit nejake CT tej hlavy,ci tam nieco fakt neni, vies aby ked tam nieco najdu ste vedeli co tam je a ci ju vobec ma zmysel prebrat. Teda mne to takto vtedy hovoril doktor Tomek, ako my se nevedeli ci je tam len cysta,alebo pod nou este aj vacsi nador. Vlastne som dala lekarom zvolenie ku vsetkemu a poslali ma prec. Potom som o tomto uz vela nepisala,lebo tam ten nador nebol,bola to voda a mozgomiesna tekutina v kope, co sa ta vytvorila. Ale co si budeme hovorit, 3 hodiny som sa len modlila,nech sa niekto tam hore spravne rozhodne a necha mi Hercula tu. Bolo to velmi tazke,takze vie,co prezivas. To je fakt,ze pokial v hlave nieco najdu,bude to najskor neoperabilne.

Ta akupunktura je dobry napad, mne inak Danielka Bindasova nechavala kontakt na nejakeho pana doktora,ale ten je v nemecku, on sice robi cinsku medicinu,ale funguje ako taky saman,ze vidi psa a vie kde je aka choroba. Som presvedcena,ze su ludia, doslova samani co tieto veci citia a vedia ich vyliecit bez skalpela. Pisala som o tomto ciastocne diplomovku a mam dojem,ze vselico funguje inak ako si myslime. Tito samani niektori vedia tu chorobu doslova vyhnat z tela, aj nadory, su to asi veci mimo nasho bezneho chapania a zivota,ale odjakziva to funguje,tak nieco na tom bude.

Drzime velmi palce a vela sil a trpezlivosti :wink:

maxik09

Kolemjdoucí

Příspěvekstř dub 24, 2013 12:17 pm

Ahoj, mám pejska Maxíka, s touto nemocí už žijeme 4 roky a vše je v naprostém ,,pořádku". Začalo to stejně jak píšešte. Obrátila jsem se na p. Duchka z Vetcentra. Přišli jsme na poslední chvíli. Začátky byly těžké a vypadalo to hodně špatně. P. Duchek ale Maxíka zachránil. Max tam nějakou dobu i zůstat a poté sme tam dojižděli prakticky každý den na kapačku. Postupně sme snižovaly dávku kortikoidů protože měli vedlejší účinky, a v současné době sme na úplném minimu a již tak zůstane. Ovšem je aktivní v ničem ho neomezuju Nikdo by dnes nepoznal že je tolik nemocný.

Olga

Moderátor

Příspěvekpát kvě 10, 2013 1:10 pm

jsem ráda, že vím, že je tady někdo, kdo chodí se stejnou diagnózou k panu doktorovi Duchkovi. My jsme vysadili kortikoidy před cca třemi týdny. Od té doby bereme čínské byliny:
http://www.vetcentrum.cz/stodulky/priro ... ro-zvirata

Je to podpůrná záležitost, u toho bereme thiamin a cavington půl ráno půl večer. Amálka se zatím díky Bohu nezhoršila.
Zda se něco zlepší se uvidí tak za tři měsíce, ale myslím že by mi stačilo i kdyby zůstala tak, jak je teď. Dokáže polykat, pít, běhá v pohodě. Dokonce běhá i po schůdcích a naučila se běhat lítačkou ve dveřích, což je u ní pokrok. Sliní přiměřeně (předtím neslinila vůbec) a začala si trošičku hrát s Bobem - ožužlává ho v posteli. :)

deska dolů na dveřích se na léto odebere a je tam lítačka pro psy a kočky sem tam.... Amálka s tou její kebulkou ji opravdu používá, což jsem ani nedoufala.
Obrázek
Olga a Amálka

uživatel

Kolemjdoucí

Příspěvekúte kvě 14, 2013 6:17 pm

Dobrý den,

jste si jistá, že jde opravdu o SRMA?

Z toho co píšete to moc na SRMA nevypadá. Nezmiňujete některé pro ni typické projevy a nálezy a naopak uvádíte symptomy a průběh léčby, které moc SRMA neodpovídají...

Také mi uniká smysl toho, proč máte do pejska cpát celou lékárnu, když Vám diagnostikovali SRMA. Ta se řeší Prednisonem. Prednison. Tečka. Při vyšších dávkách Ranisan na žaludek, ale toť vše.
Začíná se na imunosupresních dávkách, které se postupně snižují až k úplnému vysazení (cca po 1/2 roce). Při relapsu opět imunosuprese a opět snižování...prognóza pro SRMA je dobrá.

Víte, proč SRMA?
Protože Steroid Responsive....odpovídající na kortikosteroidy...

Tohle onemocnění (imunitně podmíněný zánět míšních plen) dostalo dokonce název dle své typické léčebné charakteristiky. Přeloženo do lidštiny: dejte jí Prednison a zítra máte "zdravého" psa...

Váš pejsek však na steroidy tak nějak nereaguje...zdá se...a to reakce bývá i tak rychlá, že do té doby neklesající čtyřicítky (o horečkách se nezmiňujete, přitom pro SRMU bývají typické 40+) padnou během pár hodin na normál až pod normál.

Spíše to působí dojmem, že Vaši vetové tápou a na Vašem místě bych to zkusil ještě jinde, než ho těmi sajrajty zabijete nebo mu vyrobíte problémy, které ještě nemá. Nebo se rozvinou ty, které má, ale které nejsou léčeny "protože prý SRMA".

Mohu doporučit VFU v Brně. Tam Vám SRMU potvrdí nebo určí jinou diagnózu. Je to špičkové, nejlépe vybavené pracoviště v ČR a jsou tam odborníci. S ohledem na to co píšete bych moc neváhal, v zájmu toho pejska.

Ki+M a Hercules

Stálý člen

Příspěvekúte kvě 14, 2013 7:27 pm

Mate pravdu, u Amalky so na SRMA uplne neodpoveda,ale je to aj o tom,kolko clovek chce vrazit do diagnostiky. V Brne to odoslu na jaggy na MRI, pretoze si budu chciet byt v prvom rade isti,co je v hlave. Ci tam nieco nerastie. Amalku este nevidel neurolog ako pan doktor Šrenk,ci Tomek v Brne. Oni su ti,ktori pridu na rad po tomto. Amalka je momentalne v stabilizovanom stave, myslim,ze jej panicka sa obracia skor smerom k alternativnej medicine. Tiez uz bolo vyslovene podozrenie,ze u Amalky pokial sa nebude jednat o SRMA,tak pojde o nieco ine,co bude s najvacsom pravdepodobnost v mozgu a tam vela moznosti liecby nie je. Mame tu viacerych buldockov,co SRMA maju a niektori po case prestanu odpovedat tak dobre na liecbu prednisonom. Jednoducho kortikosteroid tiez nie je trvaly zazrak a sposobuje vo vysokych davkach casom ine poskodenia. Viem o buldockovi,co musel prejst uz aj na ukludnujuce lieky,pretoze uz ta liecba kortikoidmi prestala byt uplne ucinnaa buldocek sa dostaval do zachvatov,kde vykazoval znacny neklud a nespavost.
Pokial Amalka nebude vykazovat zmeny k horsiemu,tak sa mozno nasadila beztak ucinna liecba,aj ked ja osobne som za dobru diagnostiku. Lenze tam je to o financnych moznostiach. Sami mame doma neurologickeho pacienta po uspesnej operacii,ale financne to bolo pomerne narocne,uz prve MRI snimky stali okolo 500eur. Bez tejto diagnostiky si v neurologie nepomozeme a nepohneme sa dalej. Pokial clovek do tej hlavy a miechy nevidi,tak nevie co tam je a teda mnoho diagnoza sa moze javit ako nieco ine, napriklad mnohe epilepsie nie su epilepsie,ale su iba sprievodny jav niecoho ineho,co sa nikdy nezisti,lebo napriklad nie su take moznosti.
Co by u Amalky odpovedalo SRMA je prave to,ze Amalka bola uz predtym silny alergik,vacsinou je to tak,ze telo sa az po case zacne spravat voci svojim tkanivam a bunkam ako nepriatel a teda potom staci spustac a ide ta reakcia.

Olga

Moderátor

Příspěvekčtv kvě 16, 2013 5:05 pm

máte pravdu v tom, že jednoznačnou diagnozu by stvrdila ještě magnetická rezonance. Možná k ní nakonec taky přistoupím, ale momentálně zkoušíme alternativní léčbu, kortikoidy i Ranisan jsme vysadili. Prednison Amálce pomohl, ale podle toho, co psali lidi o příznacích nemoci, měl pomoci podstatně víc. Při snížených dávkách se přestal zdravotní stav zlepšovat a vysoké dávky jí dávat dlouho nechci. Teď dobíráme první dávku bylin v tabletách dělaných přímo podle požadavku (tři týdny) a Amálka se mírně zlepšila.
Pokud vidím, že se pohybuje, má chuť lítat po zahradě a chutí jí jíst, tak jsem ochotna vydržet. Pokud by se příznaky zhoršili, budu to řešit.
Momentálně jsem ráda, že si dá pohov s narkózou i dalšími procedurami a uvidí se koncem léta.
Včera jsme byli kolektivně na procházce a já jsem říkala dceři: " podívej,není ten kůň trochu hubený?"
:D Dcera se smála a říkala:
" mami, tobě se zdá hubený teď každý, když se ti vypasená Amálka zdá normální" :D
Amálka je teď "pěkná".... vždy jsme měli hubeňoura...
Olga a Amálka

uživatel

Kolemjdoucí

Příspěvekstř kvě 22, 2013 2:05 pm

Dobrý den, paní Olgo.

Jednoznačnou diagnózu určit bude zřejmě velký problém s ohledem na to, co vše už se do pejska nacpalo.

Nemohu Vám do toho kecat, ale takhle se neléčí. Spíše to připomíná tancování šamana kolem ohně. Váš pejsek měl hned na začátku prodělat odborná vyšetření a na základě diagnózy zahájit léčbu. Jednoduché.
Tohle léčení-neléčení-nevím-čeho-myslím-něčeho formou "dáme mu vše co máme třeba něco zabere" asi nepovede k uzdravení, ale spíše dalšímu zhoršování stavu pacienta.

Pokud má Váš pejsek SRMA (jakože nejspíš ne), pak je vše opět špatně.
Prednison se nemůže jen tak nasazovat / vysazovat podle nálady a směru větru... Užívá se dlouhodobě, cca 1/2 roku (při relapsu se vrací na vyšší dávku), postupně (!!) cca po 6 týdnech se snižuje dávka, vždy na základě kontrolního odběru krve a stavu pacienta.

To že Vám pejsek nějak reagoval na vysoké dávky Prednisonu, ale jen do chvíle, než jste je snížila je už samo o sobě celkem vypovídající o tom, že diag. SRMA je chybná a zdá se, že jste jen imunosupresní dávkou potlačovala imunitní odezvu zcela jiného problému.

Je fajn něčemu věřit. Někdo věří hvězdám, někdo věštce za 70 Kč / min, někdo horoskopům a někdo bylinkám. Víra tvá tě uzdraví...
Vašeho pejska však víra, bílá magie, bylinkář ani hvězdy neuzdraví. Potřebuje doktora (kvalitního) - vyšetření (odborné) - léčbu (odpovídající).

Upínáte se na magnetickou rezonanci, píšete o nákladech na diagnostiku atd.
Takhle to však nefunguje, to je střílení od pasu, amatérština a tahání Kč z kapes chovatele. Diagnostika se dělá postupnými kroky, cíleně na základě zjištění z kroku předchozího, nikoliv zbytečným aplikováním všech možných a neadekvátních metod vyšetření vč. těch nejdražších či psa zbytečně zatěžujících, kterých by však na základě jiných zjištění vůbec nebylo třeba nebo jdou zcela mimo možnost diagnózy daného problému...

Z toho co píšete by pejska zřejmě řešil neurolog / imunolog a rozhodnul by o postupu diagnostiky. Proto jsem Vám doporučoval odborné pracoviště namísto "našeho veta na všechno". Zdarma by to jistě nebylo, ale za to co už jste doposud zaplatila (a v podstatě za nic) jste možná mohla mít hotovou diagnózu a pejska dávno v účinné léčbě.

Neberte to prosím jako kázání, respektuji, že je Vaše věc jak problém řešíte (byť na tom záleží zdraví pejska, který nemůže říct "udělej to jinak"), prostě jsem měl jen takové osobní nutkání něco napsat k tomu co zde čtu a dát najevo svůj osobní názor, resp. nesouhlas.

Přeji Vám i ostatním hezký den.

Ki+M a Hercules

Stálý člen

Příspěvekstř kvě 22, 2013 5:01 pm

Amalku ma v zdrav. starostlivosti pan doktor Duchek a jeho tim, takze to neni ziaden mastickar a amater. Viem,ze je to kapacita. Myslim,ze vela testov uz robili, odber mozgomiesneho moku ukazal taky vysledok,ktory na SRMA ukazoval.
Lenze dalsia diagnostika,pokial nie je odozva je naozaj MRI, kde sa daju vylucit ine priciny (nadory na mozgu,cysty, pripadne poskodenie mozgu a miechy vratane miesneho kanala) Teda v nasom pripade takto doktor Tomek postupoval, nebolo cas zrovna riesit vsetko od A po Z,kedze krvne testy neukazali prakticky nic okrem zapalu. Diagnoza bola tym padom po MRI jasna behom hodiny a mohlo sa dalej pracovat na tom,ako stav riesit. Tam uz som dostala na vyber,co je v mojich moznostiach a co vlastne chcem. Myslim,ze kedze pan Duchek pozna pana doktora Šrenka,tak asi bude najskor Amalku odporucat na neurologiu tam. Nakolko klinika Jaggy je naozaj dobra v neurologii a ti ludia chodia na staze do Svajciarska. To je jedno z miest,ktore publikuje naozaj kvalitne studie a robi rozsiahle vyskumy. Takze maju odkial brat nove trendy.
Ak bylinky zaberaju,tak bude asi problem niekde inde. Ale bylinky by som ako alternativu urcite nezatracovala. Najma pokial zlepsuju stav (sam od seba by sa zlepsil asi tazko,aj ked ta moznost vzdy je)

Marika a Timmy

Stálý člen

Příspěvekúte lis 26, 2013 5:14 pm

Olgo, jak je na tom Amálka. Timmy také stále na kortikoidech, ale zítra jdeme na veterinu, tak se uvidí, co bude. Stále na obě myslím.
Marika a Timmy

Olga

Moderátor

Příspěvekpát pro 06, 2013 12:46 pm

Ahoj Mariko,
Amálka je moje dowňátko. :) Moc nevnímá, resp.někdy je to lepší a někdy horší. Ale papá, běhá a úplně bez kortikoidů, jen s bylinkami.
http://akupunktura-psu.cz/cs/profil-34
Sem tam nějaká akupunktura.

Nemůžu říct, že by byla úplně mimo, protože se pořád snaží šéfovat smečku (včetně vlčákokoliáka Brua ), který jí respektuje.

Pokud Timískovi kortikoidy nedělají zásadní problém, je to řešení. U nás byl problém takový, že i přes koňské dávky prednisonu a cyklosporinu se stav zlepšil jen částečně. Takže pan doktor Duchek říkal, že by jí to zabilo, kdyby jsme navyšovali dávky.
Teď mám v péči Briketku, která byla včera na operaci druhé nožky a Bobeš (voříšek ) mi zůstal natrvalo, protože rok se nenašel nový majitel. :( Už si u mne zvykl a je v pohodě - ovšem jenom se mnou, jiných lidí se i po dvou letech bojí.
http://krmes1.rajce.idnes.cz/Briketka_z ... K_mnozirna

zdraví Olga
Olga a Amálka

Zpět na Zdravotní problémy a nemoce